Trwa właśnie VII edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 2012 roku udało się nam wspólnie zrealizować wiele zmian i inwestycji na terenie całego miasta. Być może korzystając z nich, nawet nie wiecie, że są one wynikiem projektów zgłoszonych do PBO. We wszystkich dotychczasowych edycjach było ich aż 134, na które oddaliście tysiące swoich głosów.
Jakie więc projekty mogły powstać dzięki mieszkańcom? Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najciekawszych i najbardziej znanych realizacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Inwestycje drogowe i architektoniczne
Zacznijmy od najbardziej zauważalnych projektów, które powstają dzięki PBO, czyli od inwestycji drogowych. W każdej edycji dbacie o to, aby na Waszych osiedlach pojawiało się więcej dróg rowerowych, ścieżek spacerowych czy nowych chodników. Oto kilka przykładów takich realizacji:
Wartostrada
Budowa pierwszego odcinka Wartostrady została zgłoszona do PBO już w pierwszej edycji. Projekt kolejnego odcinka zwyciężył w 2015 roku i od tego czasu nadwarciański szlak pieszo-rowerowy nieustannie się rozrasta. Docelowo jego charakter będzie jednolity na całym śródmiejskim odcinku Warty. Na utwardzonej i oświetlonej drodze, zarówno piesi, jak i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie.
RoweLove Rataje
RoweLove Rataje to inwestycja, która powstałała na Ratajach i miała za zadanie połączyć przestrzeń w obrębie Parku Rataje, Malty, Warty i ulicy Jana Pawła II. Podobnie jak w przypadku Wartostrady, jest to trakt pieszo-rowerowy. Także ta inwestycja doczekała się kontynuacji po powstaniu odcinka w ramach PBO.
Poznań – miasto przyjazne dla niewidomych
Mieszkańcy Poznania, zgłaszając pomysły do PBO, nie zapominają o osobach, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Z tą myślą powstał projekt “Poznań – miasto przyjazne dla niewidomych”. Dzięki niemu zamontowano linie naprowadzające z elastycznej żywicy metakrylowej w obrębie przystanków przy ulicy Fredry i na Alei Niepodległości.
W Poznańskim Budżecie Obywatelskim nie tylko inwestycje drogowe cieszą się popularnością wśród głosujących mieszkańców. Powstało także wiele nowych przestrzeni aktywności czy relaksu, a także zrewitalizowano istniejące.
Plażojada
W ramach projektu “Plażojada – Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz” zrewitalizowane zostały plaże i tereny nad brzegiem wspomnianych jezior. Mieszkańcy mogą korzystać z placów zabaw, siłowni zewnętrznych, plaży do siatkówki czy tras pieszo-rowerowych. Pojawiły się też nowe ławki i miejsca wypoczynku. Dzięki Plażojadzie pobyt nad poznańskimi jeziorami stał się jeszcze przyjemniejszy.
Zobacz efekty: https://www.youtube.com/watch?v=WUqjWPobqb4
Rozbudowa hospicjum Palium
Projekt “Rozbudowa hospicjum Palium” został zgłoszony do pierwszej edycji PBO. Dzięki wygranej, w tym centrum opieki paliatywnej pojawiło się nowe skrzydło i 13 łóżek, które do dziś służą pacjentom. Jest to obecnie największe hospicjum w Poznaniu.
Stadion na Golęcinie
Stadion na Golęcinie odzyskał blask dzięki realizacji projektów zgłaszanych do PBO. Wyremontowano trybuny, zmodernizowano tor żużlowy, wybudowano boisko do gry w futbol amerykański, a także zadbano o infrastrukturę wokół obiektu. Dziś jest to miejsce zmagań sportowych Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego PSZ oraz drużyny futbolu amerykańskiego – Patrioci Poznań.
Budowa i modernizacja miejsc aktywności
Przez sześć lat działania Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego powstało lub zostało zmodernizowanych bardzo wiele miejsc aktywności, takich jak: place zabaw, zewnętrzne siłownie czy boiska. Poniżej przedstawiamy Wam kilka przykładów.
Rekreacja na Strzeszynie
Dzięki projektowi zgłoszonemu do PBO16 na Strzeszynie pojawiły się nowe miejsca aktywności dla dzieci i dorosłych. W okolicach ulic Owidiusza i Horacego powstał nowoczesny plac zabaw oraz wielofunkcyjne, ogrodzone boisko.
Rodzinny plac zabaw na Malcie
Z 18 wyjątkowych urządzeń mogą korzystać dzieci bawiące się na placu zabaw nad Maltą. Dzięki zwycięskiemu projektowi zgłoszonego do PBO13. To miejsce cieszy się bardzo dużą popularnością właśnie za sprawą niecodziennych atrakcji, które tam powstały.
Kasztelański fitness
Kasztelański fitness to kolejny projekt, którego celem jest aktywizacja mieszkańców. Dzięki zwycięstwie w PBO17, na terenie Szkoły Podstawowej nr 74 powstała nowoczesna siłownia zewnętrzna, dostępna dla wszystkich chętnych.
Nowe atrakcje nad Rusałką
Cztery ogólnodostępne stacje naprawy rowerów, ziemny tor rowerowy, siłownia zewnętrzna, pole do gry w boccia, dodatkowe boiska do siatkówki plażowej, rozbudowany plac zabaw i nowe, utwardzone ścieżki -– te wszystkie atrakcje powstały dzięki projektowi “Nowa Rusałka”, który zwyciężył w PBO15.
Zagospodarowanie przestrzeni parkowej
Mieszkańcy Poznania, zgłaszając swoje pomysły do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, bardzo często skupiają swoją uwagę na zagospodarowaniu terenów zielonych.. Oto kilka przykładów pokazujących, w jaki sposób zmieniły się poznańskie parki dzięki PBO.
Park astronomiczny
Bliskość obserwatorium astronomicznego zainspirowało inicjatorów do tego, aby w parku wprowadzić elementy związane z kosmosem. Alejki przybrały kształt orbit Układu Słonecznego. Ponadto na całym terenie znajdują się tablice edukacyjne, a także place zabaw dla dzieci i miejsca aktywności dla dorosłych. A to wszystko m.in. dzięki budżetowi uzyskanemu z PBO.
Park Górczyński
Inwestycje w Parku Górczyńskim są kolejnym przykładem na to, że poznaniacy chcą dbać o zieleń w mieście. Dzięki funduszom z PBO, udało się tam odnowić ścieżki, a także zbudować wielofunkcyjny plac zabaw oraz siłownię. Cały teren parku został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Park Sołacki
Głównym celem inwestycji w Parku Sołackim było zmodernizowanie i rozbudowa obecnego tam placu zabaw. Teraz dzieci mogą korzystać z bezpiecznych i nowoczesnych sprzętów, a rodzice odpoczną w tym czasie na wygodnych ławkach.
Park Tysiąclecia parkiem tysiąca zabaw
“Park Tysiąclecia parkiem tysiąca zabaw” to projekt bardzo wyjątkowy. Został bowiem zgłoszony przez 7-letnią Natalię. Dzięki jej pomysłowi, wszystkie dzieci mogą korzystać z fantastycznych sprzętów, których z pewnością wystarczy na co najmniej tysiąc zabaw.
To tylko część pomysłów zrealizowanych dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Listę wszystkich projektów, które zwyciężyły w poszczególnych edycjach, znajdziecie w zakładce „Realizacja projektów” na górze strony.
Zobacz również:
Realizacja projektów PBO, cz. II
Realizacja projektów PBO, cz. III
Mapa zrealizowanych inwestycji