Przed nami już ostatnie chwile głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy warto poświęcić kilka minut i oddać głos, to koniecznie czytajcie dalej. Przed Wami 10 argumentów, dowodzących, że Wasz udział w Poznańskim Budżecie Obywatelskim jest ważny i potrzebny.
1. Macie realny wpływ na to co się dzieje
Nie raz słyszy się “Nie będę głosować, bo mój jeden głos i tak nic zmieni”. Otóż nie! W PBO każdy głos jest tak samo ważny i czasem może zdecydować o zwycięstwie lub porażce danego projektu. Oznacza to, że macie bardzo realny wpływ na to, co dzieje w się w mieście.
2. Możesz decydować, jakie inwestycje zostaną zrealizowane
Jednym bardziej potrzebne są nowe ścieżki rowerowe, innym marzy się nowy plac zabaw dla dzieci, a jeszcze inni chętnie skorzystaliby z letniego kina plenerowego w swojej dzielnicy. Dzięki PBO możecie wybierać, które projekty są Wam najbardziej bliskie, i z których w przyszłości będziecie korzystać.
3. Zrealizowano już ponad 70 projektów
W ciągu sześciu lat istnienia PBO udało się zrealizować już ponad 70 projektów. Każdy nich jest realną zmianą, jaka pojawia się w mieście. Dzięki Waszym inicjatywom i głosom udało się stworzyć wiele nowych miejsc aktywności i wypoczynku, festiwali czy atrakcji dla dzieci.
4. Decydujesz o budżecie miasta
Dzięki oddaniu głosu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim macie realny wpływ na to, jak zostanie rozdysponowana część budżetu miasta. W tym roku jest to aż 20 milionów złotych, z czego 14 mln przeznaczono na projekty rejonowe, a 6 mln na projekty ogólnomiejskie. To właśnie Wasze głosy decydują o tym, jak zostaną rozdysponowane fundusze na poszczególne inicjatywy.
5. Dbasz o przyszłość
Oddając głos w PBO macie pewność, że decydujecie o wyborze projektów, z których, w wielu przypadkach, będzie można korzystać przez wiele lat. Są to przede wszystkim inicjatywy, które zakładają rozbudowę lub modernizację miejskiej infrastruktury, ale również projekty edukacyjne czy kulturalne.
6. Pomagasz innym
Oddanie głosu nic nie kosztuje, a może przynieść realne korzyści dla osób potrzebujących. Co roku do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane są projekty, których celem jest stworzenie udogodnień dla osób tego potrzebujących (na przykład: “Rozbudowa Hospicjum Palium” czy projekt “Miasto przyjazne dla niewidomych”). Dzięki głosom mieszkańców mogą zostać zrealizowane.
7. Możesz zintegrować się z lokalną społecznością
Nic tak nie integruje lokalnej społeczności, jak działanie na rzecz wspólnej sprawy. Dzięki oddaniu głosu na inicjatywę z Waszej dzielnicy będziecie mieć okazję, przy jej realizacji, poznać się nawzajem i być może w przyszłości stworzyć coś wspólnie.
8. Korzystasz ze zrealizowanych projektów
Wielu mieszkańców często nawet nie wie, że korzysta z inicjatyw, które powstały dzięki PBO. Z tą myślą powstała mapa realizacji (http://bit.ly/2QfSL6x). Możecie na niej sprawdzić, jakie projekty inwestycyjne już powstały dzięki PBO. Bardzo wiele pomysłów, które zwyciężały w Poznańskim Budżecie Obywatelskim jest realizowane dalej, jako kolejne etapy. Takim przykładem jest m.in. Wartostrada.
9. Oddanie głosu zajmuje tylko chwilę
Oddanie głosu zajmie Wam tylko kilka minut i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wystarczy kliknąć tutaj , zaznaczyć interesujące Cię projekty, uzupełnić swoje dane i gotowe. W razie potrzeby, szczegółową instrukcję głosowania znajdziecie tutaj.
10. Warto być aktywnym mieszkańcem
Zagłosowanie w PBO to idealna okazja, żeby pokazać, że los miejsca, w którym mieszkacie nie jest Wam obojętny. Nieważne jest jakie projekty wybierzecie, ważne, że dokonacie wyboru, który realnie wpłynie na Wasze najbliższe środowisko. To prawo, z którego aż żal nie skorzystać.
Mamy nadzieję, że te argumenty przekonały Was do zagłosowania w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajcie, macie czas tylko do 19 października 2018 r.