Trwa głosowanie w siódmej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy już wkrótce zdecydują jakie kolejne projekty mają zostać zrealizowane w mieście. W sumie, we wszystkich edycjach PBO do realizacji przeszły 134 projekty. Tymczasem przygotowaliśmy dla Was zestawienie części inicjatyw, które zostały otwarte bądź uruchomione w ostatnim czasie. W drugiej części natomiast dowiecie się, jakie przykładowe realizacje zakończą się jeszcze w bieżącym roku.
“Plac zabaw na Kwiatowym – biegiem, marsz”
Zacznijmy od projektu, którego otwarcie nastąpi dziś, tj. 5 października. Mowa tu o inicjatywie “Plac zabaw na Kwiatowym – biegiem, marsz”, zgłoszonej do PBO18. Dzięki głosom mieszkańców, na osiedlu Kwiatowym na Junikowie powstało ciekawe i przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy dla najmłodszych.
Remont holu Szkoły Podstawowej nr 6 na os. Rusa
Od początku roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 na os. Rusa korzystają z nowego holu. Wszystko za sprawą projektu, który został zgłoszony do PBO18. Remont zakładał przede wszystkim wymianę podłogi i odnowienie balustrad oraz stropu. Pojawiły się m.in. antypoślizgowe maty, zapewniające bezpieczeństwo dzieciom, a nowy sufit robi ogromne wrażenie.
Woliera dla ar
W nadchodzącym tygodniu (12 października) nastąpi otwarcie woliery dla ar. To projekt zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku. Woliera z ptakami będzie znajdować się w jednym z pawilonów. W jej wnętrzu będą znajdować się rośliny i wodospad odzwierciedlające naturalne warunki życia ar.
Poznański Szlak Legend dla dzieci
W trakcie weekendu 15-16 września odbyła się wielka premiera Poznańskiego Szlaku Legend dla dzieci. Jest to inicjatywa współrealizowana przez Trakt Królewsko-Cesarski. W ramach projektu powstała trasa kulturowa biegnąca po ulicach Starego Miasta Oprócz tego zostały wydane publikacje: książka ze zbiorem dziesięciu legend, folder (mapa szlaku i gra miejska) oraz papierowy teatr kamishibai z dwiema legendami. W trakcie premiery odbyły się również także spotkania, warsztaty i przedstawienia dla najmłodszych (projekt był skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat).
Wiecie już, jakie projekty zostały zrealizowane w ostatnim czasie. Teraz przedstawimy Wam przykłady projektów, które swoją finalizację mają zaplanowaną do końca tego roku.
Nowoczesne pracownie: Szkoła Podstawowa 62
Przez całe lato trwały prace związane z realizacją projektu “Nowoczesne pracownie w SP62”, który zwyciężył w PBO18. Wyposażone i całkowicie zmodernizowane zostały dwie pracownie komputerowe, zostały zakupione tablice interaktywne, roboty do nauki programowania i wiele, wiele innych pomocy naukowych, a kolejna pracownia jest w trakcie wyposażania. Dzięki temu uczniowie szkoły na Podolanach będą mogli jeszcze owocniej rozwijać swoje pasje.
Plac zabaw i boisko – zmodernizujemy wszystko
Projekt “Plac zabaw i boisko – zmodernizujemy wszystko” to także inicjatywa zgłoszona do poprzedniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jej ramach przeprowadzany jest remont i doposażenie placu zabaw oraz boiska Szkoły Podstawowej nr 64. Inwestycja jest już na ostatnim etapie realizacji.
Centrum Sportowo Rekreacyjne na Wichrowym Wzgórzu
Również w tym miesiącu (5 października) nastąpiło otwarcie nowego obiektu w miniparku linowym „Małpi Gaj” przy XX Liceum Ogólnokształcącym na Wichrowym Wzgórzu. Mieszkańcy już teraz mogą korzystać z niesamowitej, blisko 10 – metrowej atrakcji, a w ramach projektu zrealizowane zostanie jeszcze oświetlenie na boisku piłkarskim TPS Winogrady (fot. Rada Osiedla Nowe Winogrady Północ).
Ogród sensoryczny na Grunwaldzie
“Ogród sensoryczny na Grunwaldzie” to wyjątkowy projekt, zakładający stworzenie miejsca, które odbiera się nie tylko zmysłem wzroku, ale także dotyku, smaku czy słuchu. Będzie to przestrzeń stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych, gdzie będą mogły zdobywać wiedzę o otaczających ich roślinach.
Cyklo-stop – Północno-zachodnia Brama turystyczna Poznania
Projekt “Cyklo-stop – Północno-zachodnia Brama turystyczna Poznania” zdobył uznanie głosujących w Poznańskim Budżecie Obywatelskim w 2016 roku. Jego celem jest stworzenie Bramy Turystycznej, która będzie punktem informacyjnym dla turystów zarówno pieszych, jak i rowerowych. Ponadto ma być również miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców północno-zachodniej część Poznania. W ramach projektu powstanie punkt naprawy rowerów oraz wiata rowerowa i rekreacyjna oraz punkt widokowy nad Jeziorem Kierskim.
Radosny sport
Rewitalizacja istniejącego już boiska przy Szkole Podstawowej nr 58 i doposażenie go w nowe sprzęty, oświetlenie oraz monitoring – takie jest główne założenie projektu “Radosny sport”, które powstaje na osiedlu Ławica. Do dyspozycji uczniów i mieszkańców będzie aż 1800 m2 powierzchni z wielofunkcyjnym boiskiem do gry w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę.
Wieża widokowa na Szachtach
Późną jesienią na Szachtach zostanie otwarta ponad 20-metrowa wieża widokowa. To efekt projektu zgłoszonego do PBO16. Z tarasu będzie można podziwiać panoramę Poznania, Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. To pierwsza tego typu atrakcja w tej części miasta.
„Naramowicki Park na osiedlu Łokietka za Netto”
Już niebawem zakończy się także realizacja projektu „Naramowicki Park na osiedlu Łokietka za Netto”, zgłoszonego do PBO17. Koncepcja parku zakłada stworzenie przestrzeni podzielonej na miejsce zabaw dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Powstanie m.in. teren do piknikowania z miejscami do grillowania i ławkami, przestrzeń dla czworonogów czy strefa do zabaw z cieniem.
Chcesz przeczytać więcej o realizacjach PBO?
Zobacz również:
Realizacje projektów PBO cz. I