Poznański Budżet Obywatelski to nie tylko szeroko pojęte inwestycje budowlane czy drogowe. W każdej edycji pojawiają się również projekty, które zakładają aktywizację lokalnych społeczności, prowadzenie zajęć sportowych czy organizację koncertów i pokazów filmowych. Oto kilka przykładów inicjatyw, które mogły zostać realizowane dzięki PBO.
Sport
Poznaniacy, poprzez swój udział w poszczególnych edycjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, pokazali, jak ważna jest dla nich aktywność fizyczna. Zarówno w obszarze budowy i modernizacji obiektów sportowych (przykłady tego typu inwestycji znajdziecie tutaj: bit.ly/2Mgguky), jaki i uruchamiania zajęć dla mieszkańców.
Trener osiedlowy i trener senioralny
Jednym z najbardziej znanych projektów sportowych realizowanych w ramach PBO jest “Trener osiedlowy i trener senioralny”. W ramach bezpłatnych treningów dzieci, młodzież i osoby starsze mogą korzystać z zajęć sportowych na boiskach i w salach na terenie całego miasta. Cieszące się ogromną popularnością zajęcia prowadzone są przez absolwentów i pracowników AWF. W ramach projektu powstały także sezonowe zawody takie jak “Spartakiada Trenera Senioralnego” i “Spartakiada Trenera Osiedlowego”.
Aktywna Mama i Szczęśliwe Dziecko
Podobnym przykładem aktywizacji jest projekt “Aktywna Mama i Szczęśliwe Dziecko”, który po raz pierwszy został zgłoszony do PBO17, a jego kontynuacja miała miejsce w następnej edycji. Jego głównym założeniem jest organizacja zajęć sportowych dla młodych mam i jednocześnie zapewnienie opieki ich dzieciom w trakcie treningów. Zajęcia odbywały się co tydzień, w szkołach podstawowych na Ratajach, Chartowie i Żegrzu. Udział był bezpłatny.
Kultura
Każdego roku w PBO pojawia się wiele ciekawych projektów kulturalnych. Dzięki nim mieszkańcy Poznania mogą korzystać z darmowych koncertów, pokazów plenerowych, a nawet szlaku podróżniczego. Oto kilka przykładów tych działań.
Muzyka nad Grunwaldem
“Muzyka nad Grunwaldem” to projekt zgłoszony do PBO17. Dzięki niemu, mieszkańcy Grunwaldu mogli brać udział w cyklu wakacyjnych bezpłatnych koncertów na terenie całej dzielnicy. Odbywały się one przy wsparciu artystycznym Estrady Poznańskiej.
Jeżycie kino plenerowe i rekreacja na Smochowicach
Na Smochowicach dzieje się wiele dzięki PBO już od dwóch lat. Na początku projekt zakładał tylko projekcje filmowe w Wakacyjnym Jeżyckim Kinie Plenerowym. Miały one miejsce na Smochowicach, Kiekrzu, Strzeszynku i Podolanach. W następnej edycji projekt został rozbudowany również o organizację “Smochy Festiwal” – czyli dwudniowej imprezy z okazji Dnia Dziecka.
Letnie kino familijne na północy Poznania
„Letnie kino familijne na północy Poznania” jest kolejnym projektem zakładającym powstanie letniego kina. Dzięki niemu, mieszkańcy Naramowic mogą brać udział w warsztatach i spotkaniach, które poprzedzają projekcje filmów. Wszystkie wydarzenia odbywają się na terenie Szkoły Podstawowej nr 35. Projekt wpisany został do programu “Lato z Estradą”, który promuje ciekawe, letnie inicjatywy na terenie Poznania.
Poznański Szlak Legend dla Dzieci
Poznański Szlak Legend dla Dzieci to inicjatywa, która od września będzie cieszyć turystów odwiedzających miasto razem ze swoimi pociechami. W ramach projektu powstanie strona internetowa, foldery turystyczne, spektakle i nagrania poświęcone poznańskim legendom, wszystko w przyjaznej i atrakcyjnie formie. Projekt powstaje przy współpracy z dziećmi, aby jeszcze lepiej oddać to, co interesuje je w Poznaniu.
To tylko część pomysłów zrealizowanych dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Listę wszystkich projektów, które zwyciężyły w poszczególnych edycjach, znajdziecie w zakładce „Realizacja projektów” na górze strony.
Zobacz również:
Mapa zrealizowanych inwestycji
Realizacja projektów PBO, cz. I
Realizacja projektów PBO, cz. III