Kluczowym etapem Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest zgłaszanie projektów. To od prawidłowo złożonych formularzy zgłoszeniowych zależy, jakie inicjatywy będą mieli do wyboru mieszkańcy w głosowaniu i które z nich zostaną zrealizowane. W jaki sposób zgłosić projekt? Jakie warunki formalne i merytoryczne należy spełnić? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Kwestie techniczne
Zacznijmy od sposobu dostarczenia formularza zgłoszeniowego, który zawierał będzie opis Twojego pomysłu i którego złożenie jest warunkiem zgłoszenia do PBO18. W tym roku wnioski można składać w wersji elektronicznej lub papierowej. Tylko od Ciebie zależy, którą z form wybierzesz. W obu przypadkach Twój projekt będzie miał takie same szanse w procesie weryfikacji oraz podczas głosowania.
- Wersja elektroniczna – formularz zgłoszeniowy w wersji do wypełnienia i przesłania online będzie dostępny od 4 maja 2017 w Serwisie PBO18. Zaletą tego rozwiązania jest, że podczas wypełniania formularza będzie go można edytować dowolną ilość razy, zanim ostatecznie zostanie wysłany,
- Wersja papierowa – jeśli zdecydujesz się na ręczne wypełnianie formularza zgłoszeniowego, odpowiedni druk możesz pobrać w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17, w sekretariacie Gabinetu Prezydenta lub w punktach informacyjnych Urzędu. Formularz do pobrania znajdziesz na końcu artykułu.
Kwestie formalne
Skoro myślisz o zgłoszeniu projektu do PBO18, na pewno interesuje Cię, jakie kryteria musi spełnić Twój wniosek. Zgodnie z Zasadami PBO18: „Propozycję projektów do zrealizowania może zgłosić każdy mieszkaniec – osoba fizyczna zamieszkująca na terenie Miasta Poznania.” Nie ma więc ograniczenia wieku, ani wymogu zameldowania na terenie miasta.
Jakie jeszcze zasady obowiązują wnioskodawców? Jakie dane będziesz musiał podać składając formularz? Tego dowiesz się z zapisów Zasad PBO18:
-
„Każdy mieszkaniec, jako Wnioskodawca może zgłosić maksymalnie 3 projekty. W celu zapewnienia transparentności w tym zakresie konieczne jest podanie numeru PESEL.
-
Zgłoszenie propozycji zadania do PBO18 następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego projektu do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.
-
Formularz zgłoszeniowy projektu wypełnia się elektronicznie na stronie www.budzet.um.poznan.pl (Serwis PBO18) lub składa się go pisemnie w sekretariacie Gabinetu Prezydenta w wyznaczonym terminie.
-
Formularz zgłoszeniowy projektu jest dostępny na stronie internetowej Miasta Poznania, w Gabinecie Prezydenta oraz w punktach informacyjnych Urzędu.
-
Dane Wnioskodawcy podlegają publikacji w serwisie internetowym opracowanym na potrzeby PBO18 przy opisie zgłoszonego projektu, w zakresie:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu lub adres e-mail,
aby każda z zainteresowanych osób mogła skontaktować się z Wnioskodawcą w sprawie złożonego projektu.
-
Załączniki do formularza zgłoszeniowego projektu składane przez Wnioskodawcę muszą być zanonimizowane pod kątem ochrony danych osobowych. Ponadto składając je Wnioskodawca oświadcza, że posiada prawa pozwalające na ich udostępnienie osobom trzecim poprzez publikację w serwisie internetowym opracowanym na potrzeby PBO18, a ich publikacja nie będzie naruszała praw osób trzecich, w tym m.in. autorskich praw majątkowych i osobistych do utworu oraz prawa do wizerunku.
-
Treść elektronicznego formularza zgłoszeniowego projektu można edytować dowolną ilość razy do momentu ostatecznego złożenia projektu.
-
W trakcie składania projektów mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania pomocy i doradztwa w wydziałach Urzędu Miasta Poznania i jednostkach organizacyjnych Miasta. Na stronie Serwisu PBO18 zamieszczone zostaną informacje, dotyczące przykładowych kosztów najpopularniejszych inwestycji.
-
Rady osiedli mogą organizować pomoc mieszkańcom w zakresie pisania wniosków oraz zainicjować łączenie projektów.
-
Wnioskodawca może w dowolnym momencie wycofać zgłoszony projekt, nie później jednak niż do 14 dni przed dniem głosowania.”
W przypadku wniosków papierowych o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego. Wnioski można wysyłać na adres Gabinetu Prezydenta (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań) lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Gabinetu Prezydenta.
Kwestie merytoryczne
Zanim przejdziesz do wypełniania formularza zgłoszeniowego warto zapoznać z zasadami merytorycznymi, obowiązującymi przy składaniu projektów. Przeczytaj je dokładnie, zarówno pod kątem tego, co MOŻNA zawrzeć w projekcie, jak i tego, przez co Twój wniosek może zostać odrzucony.
Szczegółowe kryteria oceny wniosków znajdziesz w tym artykule.
Na wnioski czekamy do 2 czerwca.
razem zmieniajMY MIASTO!
Plik do pobrania: