Głosowanie w PBO18 coraz bliżej! Co warto wiedzieć?
Przed nami jeden z najbardziej dynamicznych etapów PBO – głosowanie. Już od 9 do 30 października każdy mieszkaniec Poznania będzie mógł oddać swoje głosy na pomysły zgłoszone do PBO18. Jak to zrobić? Ile projektów można wybrać? Czytajcie dalej, aby się dowiedzieć.
Kto może głosować?
W tegorocznym PBO zagłosować może każdy mieszkaniec Poznania (osoba fizyczna), niezależnie od wieku. W przypadku osób niepełnoletnich, wymagana jest zgoda rodzica i potwierdzenie jej na formularzu do głosowania.
Punkty do głosowania będą uruchomione dla osób, które nie mają możliwości zagłosowania w domu, a każda głosująca osoba ma do dyspozycji 1 głos na projekty ogólnomiejskie i maksymalnie 2 głosy na projekty rejonowe. Jaka jest różnica pomiędzy jednymi, a drugimi? Projekty ogólnomiejskie to te, które mają służyć mieszkańcom całego miasta – oznacza to, że dotyczą one potrzeb mieszkańców więcej niż jednego rejonu lub przekraczają kwotę projektu rejonowego. Pod pojęciem zadań rejonowych rozumie się natomiast zadania służące mieszkańcom danego rejonu, realizowane w ramach środków wydzielonych do dyspozycji na tych terenach. Na tegorocznej liście PBO znajdziecie 47 propozycji projektów ogólnomiejskich oraz 113 projektów rejonowych.
W celu zapewnienia jednokrotności w zakresie oddawania głosów, koniecznie jest podanie numeru PESEL. Należy mieć jednak na uwadze, że jednokrotne głosowanie przy niewykorzystaniu wszystkich głosów, które są do dyspozycji, wiąże się również z wykorzystaniem PESEL-u.
W celu oddania głosu, należy również uwzględnić w formularzu swoje imię i nazwisko oraz dokładny adres zamieszkania (ulicę, nr domu lub lokalu, miejscowość, kod pocztowy). Wśród danych nieobowiązkowych znajdują się takie rubryki do uzupełnienia, jak adres e-mailowy oraz numer telefonu.
Gdzie można oddać głos?
Każda osoba, która zechce oddać swój głos, może zrobić to bezpośrednio na stronie budzet.um.poznan.pl/glosowanie lub w jednym z 42 wybranych punktów do głosowania. Punkty te będą uruchomione na terenach każdej jednostki pomocniczej Poznania w dniach 21 i 22 października w godz. 10:00-18:00. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt do głosowania, wystarczy wysłać SMS na numer 4320, w treści wpisując swój kod pocztowy. Koszt takiego SMS’a jest zgodny z taryfą Operatora sieci.
Trzecią możliwością jest oddanie elektronicznie swojego głosu w Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz w Centrum Inicjatyw Rodzinnych czynnych w godzinach pracy centrum w czasie głosowania.
Przypominamy, że trwa również etap promowania tegorocznych projektów. Na naszej stronie internetowej znajdziecie specjalne urządzenie służące wygenerowaniu materiałów promocyjnych, w tym plakatu oraz grafiki na Facebooka. W celu pobrania plików, wystarczy wpisać w puste pole numer projektu. Generator znajdziecie tutaj .
Pamiętajcie – każdy głos jest ważny. Kto ma zmienić to Miasto na lepsze, jeśli nie jego Mieszkańcy?