Zakończyliśmy realizację szkolnych budżetów obywatelskich w sześciu poznańskich szkołach. Jak przebiegał Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) i jakie projekty wygrały? O tym poniżej.
Głównym założeniem projektu był wzrost partycypacji obywatelskiej młodzieży oraz zwiększenie ich zaangażowania w sprawy publiczne w Poznaniu.
W ramach działań:
- przygotowano nauczycieli i nauczycielki do pełnienia roli Koordynatorów i Koordynatorek Szkolnych Klubów Młodego Obywatela.
- zorganizowano dla uczniów i uczennic warsztaty zapoznające z ideą Szkolnego Budżetu Obywatelskiego i przygotowujące do przeprowadzenia SBO w swojej szkole. W ramach SBO młodzież mogła zarówno zgłaszać swoje pomysły, jak i wziąć udział w głosowaniu.
Projekt był znakomitą okazją, by zachęcić młodzież do aktywnego udziału w procedurze zgłaszania propozycji i oddawania głosów w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024.
Projekt został zrealizowany w okresie 1.04 – 31.05.2023 na zlecenie Miasta Poznania przez Stowarzyszenie CREO. Każda szkoła na realizację pomysłów społeczności szkolnej otrzymała budżet w wysokości 5000 zł.
W tym roku w projekcie wzięły udział:
– Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna 1 stopnia nr 2 im. T. Szeligowskiego
– Szkoła Podstawowa nr 58
– Szkoła Podstawowa nr 61
– Szkoła Podstawowa nr 28
– 38 Liceum Ogólnokształcące
– Szkoła Podstawowa nr 89
Wyniki:
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna 1 stopnia nr 2 im. T. Szeligowskiego
Zwycięskie projekty: Wyposażenie sali gimnastycznej i Na dworze nauka być może!
Wyposażenie sali gimnastycznej: Projekt zakłada zakup nowych materacy, piłek, trampolin, drążków i nie tylko.
Na dworze nauka być może!: Wyposażenie do nauki na zewnątrz. Zestaw – dwie półokrągłe ławki, leżak, parasol ogrodowy oraz dekoracja w formie doniczki z kwiatami.
Szkoła Podstawowa nr 58
Zwycięski projekt: Strefa PingPongowa
Umieszczenie dwóch stołów betonowych do tenisa stołowego, nadających się do wkopania w trawnik.
Szkoła Podstawowa nr 61
Zwycięskie projekty: Ławki i Kreatywna przerwa myślę, tworzę, bawię się
Ławki: zakup prostych ławek, które można ustawić pod ścianą w celu uzyskania dodatkowego miejsca do siedzenia.
Kreatywna przerwa myślę, tworzę, bawię się: zakup klocków CLICS. To zestawy kolorowych, edukacyjnych klocków, które razem tworzą setki różnych konstrukcji ograniczonych tylko wyobraźnią budowniczego. Klocki można łączyć ze sobą, tworząc płaskie lub przestrzenne konstrukcje.
Szkoła Podstawowa nr 28
Zwycięskie projekty: Ławki zewnętrzne i Wentylatory podłogowe
Ławki zewnętrzne: stworzenie nowych miejsc odpoczynku oraz nauki przy budynku naszej szkoły. Postawienie nowych ławek pozwoli uczniom i uczennicom spędzać wolny czas na zewnątrz placówki, szczególnie w okresie wiosny oraz lata.
Wentylatory podłogowe: zakup wentylatorów podłogowych do klas lekcyjnych, które pomogą obniżyć temperaturę latem w czasie trwania zajęć.
38 Liceum Ogólnokształcące
Zwycięski projekt: Społeczeństwo Młodych Ratowników
Przejście certyfikowanego kursu pierwszej pomocy. Projekt ma na celu umożliwienie profesjonalnego kursu pierwszej pomocy, organizowanego przez osobę wykwalifikowaną.
Szkoła Podstawowa nr 89
Zwycięskie projekty: Tablety – nowe technologie w edukacji oraz Przerwa na grę…!
Tablety – nowe technologie w edukacji: zakup sześciu tabletów do szkoły w celu wykorzystania ich do pracy w grupach w poszczególnych klasach.
Przerwa na grę…!: pomysł na gry podczas przerw śródlekcyjnych w Osiemdziesiątce Dziewiątce, zrodził się z chęci odczarowania gwarnych korytarzy na kreatywne przerwy.