W Poznaniu dbamy o aktywność obywatelską i zaangażowanie w sprawy lokalne od najmłodszych lat. W związku z tym, po raz kolejny zorganizowaliśmy w 8 poznańskich szkołach Szkolny Budżet Obywatelski (SBO). W tym roku udział w procesie biorą:
- Szkoła Podstawowa nr 11,
- Szkoła Podstawowa nr 14,
- Szkoła Podstawowa nr 48,
- Szkoła Podstawowa nr 69,
- Szkoła Podstawowa nr 78,
- Szkoła Podstawowa nr 80,
- Zespół Szkół Budowlano Drzewnych,
- Zespół Szkół Samochodowych.
Głównym założeniem projektu jest wzrost partycypacji obywatelskiej młodzieży oraz zwiększenie ich zaangażowania w sprawy publiczne w Poznaniu, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi budżetu obywatelskiego.
W ramach programu w każdej ze szkół tworzony jest Szkolny Klub Młodego Obywatela (SKMO). Młodzież skupiona w SKMO, pod opieką wybranego nauczyciela, ma za zadanie zorganizować na terenie swojej szkoły jedną edycję Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Uprzednio jest do tego przygotowana w czasie warsztatów rozwijających kompetencje obywatelskie. W ramach SBO uczniowie mogą zgłaszać swoje pomysły, jak i wziąć udział w głosowaniu.
W trakcie warsztatów przybliżana jest idea „dorosłego” Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i podkreślana możliwość aktywnego udziału osób młodych zarówno w procedurze zgłaszania propozycji, jak i oddawania głosów.
Program realizowany jest na zlecenie Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.