Do kiedy będzie trwało opiniowanie? Na czym polega i jakie są poszczególne etapy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Każdy projekt złożony w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego podlega weryfikacji. Składa się ona z kilku etapów, prowadzonych przez różne podmioty. Za weryfikację formalną odpowiada Gabinet Prezydenta, weryfikację merytoryczną przeprowadzają konkretne wydziały Urzędu Miasta Poznania, na koniec projekty są opiniowane przez poszczególne rady osiedla.
Weryfikacja formalna
Pierwszy etap opiniowania wniosków skupia się na kwestiach formalnych. Prowadzony jest przez Gabinet Prezydenta i obejmuje sprawdzenie, czy formularz zgłoszeniowy został złożony w terminie, czy został prawidłowo wypełniony oraz czy zawiera listę poparcia.
Weryfikacja przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Następnie projekt inwestycyjny zostanie sprawdzony pod względem własnościowym. Wydział Gospodarki Nieruchomościami sprawdzi czy teren znajduje się w zasobie Miasta i nie jest zagrożony utratą własności. Zbada również toczące się postępowania wobec nieruchomości, które miałyby wpływ na realizację projektu.
Weryfikacja merytoryczna
Ostatecznie wniosek trafia do weryfikacji merytorycznej. Tą zajmuje się odpowiedni do tematu projektu Wydział/Jednostka Urzędu Miasta. Prowadzona przez te podmioty weryfikacja polega między innymi na ocenie: zgodności z kompetencjami i zakresem zadań realizowanych przez jednostki miejskie, zgodności z prawem lokalnym (przede wszystkim miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego), a także czy projekt nie występuje już w budżecie Poznania. Dodatkowo podmioty te mogą dokonać własnej kalkulacji realizacji zadania. Na jej podstawie projekt może zostać przekwalifikowany z rejonowego na ogólnomiejski – lub odwrotnie. Ostateczny koszt realizacji zadania ustala wydział opiniujący projekt.
Jeżeli Twój wniosek będzie wymagał uzupełnienia lub uściślenia pewnych kwestii, odpowiedni wydział Urzędu Miasta zwróci się do Ciebie z taką prośbą. Na dostarczenie dodatkowych informacji masz 7 dni. Dlatego tak ważne jest, aby w wyznaczonym na opiniowanie terminie pozostawać w kontakcie i regularnie sprawdzać, czy w skrzynce mailowej nie pojawiła się wiadomość dotycząca właśnie uzupełnienia informacji.
Opiniowanie przez rady osiedli
Ostatni etap opiniowania polega na wystawieniu rekomendacji przez rady osiedla. Co ważne – nawet negatywna opinia lub jej brak nie oznaczają, że projekt zostaje odrzucony. Opinie są dołączane do dokumentacji i pełnią rolę dodatkowej informacji dla głosujących – stanowiska właściwej rady osiedla wobec projektu.
Odwołania
Ostatni etap to przyznanie projektom rekomendacji: pozytywnej lub wstępnie negatywnej. Te pierwsze trafiają już bezpośrednio na elektroniczną listę do głosowania. Jeśli natomiast Twój projekt został „wstępnie zarekomendowany negatywnie” – możesz w określonym terminie odwołać się w formie pisemnej na adres Gabinetu Prezydenta lub w Serwisie PBO22.
W przypadku projektów, które zostały odrzucone pod względem formalnym etap ten przypada wcześniej. Od momentu poinformowania Cię o braku formalnej akceptacji masz 7 dni, aby odwołać się od tej rekomendacji.
Nie zapomnij! Wszelkich zmian w projektach można dokonywać wyłącznie na etapie opiniowania.
Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom bez problemu przebrniesz ze swoim projektem przez cały proces. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami w celu ich wyjaśnienia.
Wszystkie kryteria opiniowania znajdziesz w zasadach PBO22:
Najważniejsze terminy tego etapu:
- 4 maja – 20 sierpnia – weryfikacja wstępna Gabinetu Prezydenta oraz opiniowanie wniosków przez wydziały merytoryczne i Miejskiego Konserwatora Zabytków
- 4 maja – 25 czerwca – opiniowanie wniosków przez WGN
- 23 sierpnia – 27 sierpnia – weryfikacja opinii wydziałów merytorycznych przez GP
- 30 sierpnia – 24 września – opiniowanie Rad Osiedli
- 30 sierpnia – 10 września – składanie odwołań
- 30 sierpnia – 24 września – spotkania odwoławcze
- 27 września – 30 września – zatwierdzenie ostatecznej listy projektów,
- 30 września – losowanie numerów na liście do głosowania