Co to jest budżet obywatelski?
Budżet obywatelski to proces, w trakcie którego mieszkańcy lokalnej wspólnoty bezpośrednio decydują o tym, jak rozdysponować część publicznego budżetu.
Jest to więc narzędzie, które pozwala zgłaszać, dyskutować i wdrażać w życie projekty na rzecz mieszkańców i miasta, w którym żyjesz.
Skąd się biorą pieniądze na budżet obywatelski?
Budżet obywatelski to publiczne pieniądze, o których zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty, które stają się częścią pełnego budżetu miasta. W tym roku, w całym Poznaniu, do dyspozycji będzie 17,5 miliona złotych.
Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu?
Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miejskiego.
Kto może wziąć w nim udział?
W Poznańskim Budżecie Obywatelskim może wziąć udział każdy mieszkaniec Poznania.
Jak włączyć się w budżet obywatelski?
- możesz zgłosić swój własny projekt
- możesz zagłosować na najlepsze i najbardziej potrzebne projekty
Co to jest projekt do budżetu obywatelskiego?
Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty, które dotyczą najróżniejszych sfer naszego życia: sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej, itp.
Kto może składać projekty?
Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania – osoba fizyczna zamieszkująca na terenie miasta Poznania.
Jakie projekty można zgłaszać?
Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać zarówno projekty inwestycyjne (np. drogę rowerową albo plac zabaw dla dzieci), jak i pozainwestycyjne (np. święto ulicy czy kampanię społeczną). W ramach PBO finansowane mogą być wyłącznie zadania należące do zadań własnych gminy albo powiatu.
Kryteria, jakie musi spełnić wniosek są zawarte tutaj .